Książki

Recenzja książki “Almond. Ten, który nie czuł”- Won-Pyung Sohn

ksiazki

Almond. Ten, który nie czuł- Won-Pyung Sohn

Dorastanie nie jest dla nikogo łatwe, zwłaszcza dla osoby niepełnosprawnej, które nie może się wpasować w szkole, czy ogólnie w społeczeństwie. I mimo tego, że wielu specjalistów, lekarzy, oraz terapeutów uważa, że osoba z niepełnosprawnością ma szansę na normalne życie, to jednak dla nich codzienne sprawy mogą stanowić ogromne trudności, i często muszą korzystać z pomocy rodziny lub pracowników społecznych.

Yunjae jest właśnie taką osobą. Zacofaną społecznie, mającą problemy z komunikacją z innymi, nawet swoją rodziną, lecz nie jest to jego wina, ponieważ Yunjae urodził się z dwoma, przypominające migdały, neuronami, które różnią się od tych u normalnego człowieka. Jego choroba nazywa się aleksymetia i sprawia, że bohater nie może odczuwać żadnych uczuć, takich jak wesołość, czy przerażenie. Dlatego jego mama i babcia zadbały o to, aby Yunjae poznał wszystkie możliwe uczucia, oraz jak na nie reagować, dlatego w ich domu znajduje się wiele samoprzylepnych karteczek, które mówią mu, kiedy ma się uśmiechać, kiedy powiedzieć dziękuję, albo kiedy najlepiej nic nie mówić. Yunjae zna je wszystkie na pamięć, lecz i to mu nie pomaga, w zrozumieniu, czy odczytaniu emocji innych ludzi.

Pewnego dnia rodzinę Yunjae dotknęła makabryczna tragedia. Kiedy wychodził wraz z babcią oraz mamą, z restauracji, zaatakował ich szaleniec, który zniszczył dotychczasowe życie Yunjae. Jakby tego było mało, do szkoły, do której uczęszcza główny bohater, przenosi się Gon, który jest agresywny, i zaczyna się znęcać nad Yunjae, tylko dlatego, że nie może on wyrażać swoich uczuć, i nie reaguję, kiedy dzieje się mu krzywda.

Po pewnym jednak czasie chłopcy dowiadują się, że łączy ich więcej niż myśleli. Yunjae chce się zaprzyjaźnić z Gone, ponieważ chce się od niego nauczyć doświadczać tylu uczuć na raz, za to Gon jest pod wrażeniem spokoju Yunjae. Kiedy Gon znajduję się w niebezpieczeństwie, Yunjae wychodzi ze swojej strefy komfortu, i podąża śladami Gona, aby go odnaleźć, i uratować od brutalnego pobicia.

„Almond” to nie tylko opowieść o dojrzewaniu, lecz także przepiękna i wzruszająca opowieść o odnajdowaniu samego siebie, w świecie, który jest przeciwko tobie.

Odwiedź również bydgoszczinfo.pl i zobacz, jakie interesujące wydarzenia odbywają się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.

Similar Posts