Autor Wątek: Tom Bombadil i Złota Jagoda  (Przeczytany 13345 razy)

Offline kwiecia

• Weteran
  • *
Odp: Tom Bombadil i Złota Jagoda
« Odpowiedź #15 : Wrzesień 09, 2010, 21:53:54 »
Ach, to już wiem skąd się wzięła nazwa nowego angielskiego serwera - Withywindle.
>>FAQ<< - przeczytaj zanim zadasz pytanie

Offline mundek

• Ekspert
  • *
« Odpowiedź #16 : Wrzesień 10, 2010, 10:38:10 »
z drugiej strony rola Toma Bombadila we Władcy jak i samej sprawie pierścienia jest marginalna. "jedyne" co zrobił to uratował hobbitów na kurhanach. Jasne, że to sporo, ale jak na tak potężną postać (o czym wspomniano wyżej), jego wpływ na losy świata był marginalny. Z drugiej strony nie wiadomo jaką władzą mógł rozporządzać i w jaki sposób mógł się przydać sprawie, szczególnie, że wg opisów jego władza nie sięgała dalej niż poza Stary Las. Podobnie jak Złota Jagoda. Ot żyją sobie daleko od problemów. Osobiście odsłuchując audiobooka często w ogóle pomijam tamte rozdziały.
No ale takich postaci w książce jest dużo więcej. Glorfindel, Haldir, synowie Elronda, Bill Ferny. życzyłbym sobie, żeby w tej grze jeszcze wykorzystano te postaci i stworzono wokół nich jakąś interesującą fabułę. Bo jak nie w grze, to gdzie?

Snowbourn, Hobbiton, Cotstream, Harrow Road 3

Offline jaskier69

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 : Wrzesień 17, 2010, 00:27:53 »
watek zlotej jagody byl dosc ubogi i krotki w ksiazce :)jesli ktos gral w dos-owego wladce pierscieni to tam bylo nieco wiecej :) nawiasem mowiac kapitalnie zrobiony rpg jak na tamte czasy :)tyle ze niestety pierwsza czesc da sie przejsc dwie wieze juz jest problem gra od czasu do czasu daje odpowiedzi do zadan lub opisy typu sprawdz w instrukcji strona taka a taka hehe:) ale gra warta grzechu dla milosnikow tolkiena i staroci :)jesli idzie do bombadila w zasadzie nigdzie nie jest powiedziane kim byl,to ze pierscien nie mial nad nim zupelnie wladzy dowodzi ze to raczej nie tylko zzwykly podskakujacy wesolek ...a moze wlasnie dlatego ze byl tylko zwyklym tanczacym wesolkiem pierscien na niego nie dzialal :)natomiast gdzies czytalem ze postac bombadila jest wzieta z lalki ktora sie bawil syn tolkiena synek szargal lalke strasznie i nie lubial jej nawet topil ja w kibelku :) no i tolkien w ramach wynagrodzenia jej mak stworzyl toma o wygladzie tejze lalki
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2010, 00:31:15 wysłana przez jaskier69 »

Offline Neithan138

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 : PaĹşdziernik 02, 2010, 13:32:44 »
Mundek, wpływ Toma Bombadila mógł być większy niż przypuszczasz. Po prostu nie został opisany. U Tolkiena wiele historii zostało niedopowiedzianych, nieuzupełnionych. O dużej roli Bombadila wnioskuję np. z tego, że ogrom fanów Tolkiena uważa akcję "Hobbita" jako mało znaczącą przygodę. A w rzeczywistości, gdyby nie wydarzenia w nim zawarte, losy Śródziemia byłyby mroczne.
Bo w Hobbicie Sauron został wypędzony z Dol-Guldur, Smaug został zabity, a ogromny procent orków północy wytępiony. Gdyby to wszystko nie miało miejsca, Sauron dysponowałby conajmniej dwukrotnie większą siłą niż w rzeczywistości. No i oczywiście mógłby odnaleźć pierścień.
Tak więc w Władcy Pierścieni pokazanych zostało tylko kilka historii dzięki którym zawdzięczamy upadek Saurona.

Offline mundek

• Ekspert
  • *
« Odpowiedź #19 : PaĹşdziernik 14, 2010, 15:12:09 »
myślę, że nie mógł być większy. Narada u Elronda i słowa Gandalfa mówiły wyraźnie, że ani sam Tom nie brał na powaznie sprawy jedynego pierścienia, ani mózgi z Rivendell nie brali Toma pod uwagę w sprawie pierścienia twierdząc, że nie ma on ani siły militarnej ani siły woli do przechowania pierscienia. ponadto, co by było, gdyby Sauron ruszył na wojnę i podbił śródziemie? Sam Bombadil nie dałby rady takiej przewadze. Aczkolwiek szkoda, że pewne postaci nie wywarły większego wpływu na swoje czasy. Glorfindel - ponoć potężny, choć z Dziewięcioma wg Gandalfa mierzyć się nie mógł. Radagast - jeden z pięciu Istarich też został pominięty, a skoro był potężny i był władcą zwierząt, to mógł przyczynić się do wojny ze złem. poza tym byli także Alatar i Pallando (Morinehtar i Rómestámo), pozostała dwójka z 5 istarich, którzy zostali tylko wspomniani. czyżby bano się, że mogliby stanąć po stronie Sarumana? Ogólnie żal mnie ściska, że nie podjęto się rozwinięcia wątków pobocznych i osób ledwo wspomnianych.

Offline Agito

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Witaj
« Odpowiedź #20 : PaĹşdziernik 16, 2010, 00:15:02 »
O ile pamiętam Elrond nie mówił że Bombadil nie am dostatecznie silnej woli aby oprzeć się pierścieniowi tylko że w swoim roztrzepaniu mógł by go gdzieś zgubić z tego co też pamiętam  Alatar i Pallando wyruszyli na wyprawę na której zaginęli

Offline Neithan138

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #21 : PaĹşdziernik 17, 2010, 10:25:08 »
mundek, Bombadil nie musiał mieszać się w sprawy pierścienia, żeby pomóc sprawie. To, że nie przejmował się pierścieniem, nie znaczy że ni dopomóg całości sprawy.
Cytuj (zaznaczone)
co by było, gdyby Sauron ruszył na wojnę i podbił śródziemie? Sam Bombadil nie dałby rady takiej przewadze.
Mylisz się. On był jedną z najpotężniejszych istot na ŚWIECIE. Znacznie potężniejszą, niż Gandalf w swej najmocniejszej postaci, Beorn i wszyscy Elfowie. Być może nawet był potężniejszy od Majarów, wcale by mnie to nie zdziwiło. A skoro Meliana mogła roztoczyć magiczny krąg chroniący Doriath podczas gdy wszystkie inne krainy były niszczone przez zastępy Morgotha, myślę że Bombadil też by potrafił. Stworzyłby w swoim Starym Lesie jedyny wolny azyl Śródziemia, bo nie sądzę, żeby 'jakiśtam Sauron' był w stanie go przesiedlić.

Offline mundek

• Ekspert
  • *
« Odpowiedź #22 : PaĹşdziernik 18, 2010, 11:40:19 »
ale przeciez na naradzie u elronda podważono to, o czym piszesz. stwierdzono, że gdyby oddano mu pierścień na przechowanie, to i tak, gdyby sauron podbił wszystkie wolne ludy, a potem skierował całe swoje siły do walki z bombadilem, to i ten by padł. mogę przyjąć, że był potężny, ale dla potrzeby fabuły tolkien zrezygnował z jego udziału w wojnie. no ale fakt faktem, że realistyczniej byłoby wykorzystać jego potęgę, a skoro nikt jej nie wykorzystał, tzn. że nie byłby w stanie w jakikolwiek sposób przysłużyć się sprawie

Offline Guthwine

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #23 : Luty 26, 2011, 15:44:24 »
Szkoda,że Jagody nie ma w grze ;) W książce wydawała się dość ciekawą postacią i spodziewałem się jej ;) a tu dupa za przeproszeniem!

Offline Agito

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Witaj
« Odpowiedź #24 : Luty 26, 2011, 15:49:36 »
Przecież ona jest w grze

Offline Guthwine

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #25 : Luty 26, 2011, 21:38:55 »
Serio? To albo nie zrobiłem questów aby do niej dojść,albo po prostu nie zauważyłem ;)

Offline KKProgamer

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #26 : Sierpień 09, 2011, 13:56:34 »
Sam osobiście czytałem wszystkie książki Tolkiena ( Silmarilion, Dzieci Hurina, Trylogia, Niedokończone Opowieści. ) I zawsze interesowałem się tym. W Niedokończonych Opowieściach o nim czytałem, lecz nikt o nim nic więcej nie wiedział. Mam też Listy J.R.R Tolkiena, teraz w nowym wydaniu Listów ( mam stare ) będzie list od wielbicielki Tolkiena. Tolkien powiedział że nikt nie wie kim jest i skąd sie pojawił, jednak jest plotka w Błogosławionym Królestwie że to Manwe ( Największy Valar [bóg] obok Morgotha i Vardy ), przybrał postać Toma Bombadila jako swoją "człowieczą" postać ( czy coś takiego ) by czuwać nad śródziemiem gdy jego tam nie będzie.
Czyli teoretycznie rzec można że Tom Bombadil to najwyższy z Valarów - Manwe. Dlatego Pierścień to dla niego błahostka. Ale to jest tylko jak sam Tolkien powiedział tzw. plotka.

(jeśli uważacie że to odświeżanie tematu,to przepraszam ale nikt o tym jeszcze nie powiedział)

Offline Saw

• VIP
  • *
« Odpowiedź #27 : Sierpień 09, 2011, 15:55:24 »
Wrecz dziekowa za te info , tez interesuje sie tworczoscia Tolkiena od kilku lat ale listow ,nigdy nie mialem w łapach , a to daje teraz troche do myslenia z drugiej strony jezeli moglby to byc Manwe dlaczego nie ingerowal w Losy Bitwy o Pierscien , przeciez on byl tym 'dobrym' i mogl tak sobie patrzec na te wyzynanie Wolnych ludow Srodziemia ? i na to jak parobek morgotha chce objac Arde , hmm  :o
AMD Phenom x4 965 BE , Asus Radeon HD 6970 ,4x2Gb Geil 1600mhz

Element Zero

Offline KKProgamer

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #28 : Sierpień 09, 2011, 16:13:20 »
( z Silmarilionu który został w głowie )

O ile pamiętam Manwe obraził się na elfów po wyjściu Noldorów do Śródziemia, na ludzi obraził się JESZCZE BARDZIEJ że zaatakowali błogosławione królestwo, można to zobaczyć w dodatku w III tomie Władcy Pierścieni. "Druga Era kończy się atakiem Numeonoru na Błogosławione Królestwo i klęski ludzi...".

Ardy nigdy Sauron by nie podbił. Arda to wszyskto. Arda to błogosławione królestwo, wyspa Numeonor czy całe Śródziemie. Po za tym "Upadek Numeonoru" informuje nas że Manwe(Iluvatar nie pamietam dokładnie który to) oddalił za granice świata Błogosławione Królestwo. I tylko elfowie mogą się tam dostać odpływając za tzw. "morzem".

Niestety! Nowe wydanie Listów ukaże się dopiero ok. 2014 roku! Więc przyjdzie nam poczekać :/

Co do tego że nie ingerował. W Pierwszej Erze świata też nie ingerował, miał focha na elfów bo go opuściły. Wtedy Noldorowie nie mieli już prawa wrócić do Valimaru. A pomógł obalic morgotha, bo wierzył jeszcze w ludzi a właśnie *1Earendil był człowiekiem, przybył on w raz z Silmariilionem i prosił żeby wziął dary i żeby pomógł Noldorom obalić Morgotha. Potem gdy Ludzie go zdradzili nie wierzył już nikomu (praktycznie bo byli jeszcze Vanyarowie, Noldorowie którzy zostali w Błogosławionym Królestwie [ bo nie wszyscy poszli ] i Telerich. )

Jesli masz dodatkowe pytania wal śmiało. Czytałem wiele razy wszystkie książki tolkiena. Nie żebym się chwalił, ale jestem po prostu jego wielkim fanem i wiele razy czytałem Silmarilion czy to Władce Pierścieni.

*1 Warto przeczytać Pieśń o Earendilu. :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2011, 16:15:21 wysłana przez KKProgamer »

Offline Agito

• Aktywny użytkownik
  • *
  • Witaj
« Odpowiedź #29 : Sierpień 09, 2011, 22:14:41 »
Iluvatar był ojcem Valarów, a z tym fochem Manwego trochę przesadziłeś, przecież pomógł Elendilowi i jego synom uciec przed zagładą Numenoru, zsyłając wicher który popchał ich statki w kierunku Śródziemia

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16